Wykańczanie elewacji – profile styropainowe jako ciekawy sposób wykonania

Niemal każdy człowiek marzy o własnym domu, miejscu, do którego się wraca, gdzie mieszka kochająca rodzina i gdzie się człowiek może spokojnie zestarzeć. Pierwsze pomysły, plany zaczynają się już w wieku dziecięcym, gdy buduje się domy z klocków, tworzy zamki z piasku czy rysuje kolorowe budowle na kartce papieru.

Z czasem projekty te wchodzą na wyższy poziom i wraz z osiągnięciem dorosłości człowiek zaczyna wprowadzać swoje plany w życie. Niektórzy zbierają fundusze na zakup własnościowego mieszkania, inni mają plany nieco bardziej ambitne i myślą nad budową domu. Jeśli już takie plany wystąpią, osoby zaczynają się starać o kredyt w banku, gromadzą środki na wpłatę własną i kompletują niezbędne dokumenty. Wynajmują też architekta, który w oparciu o ich wizję, tworzy pewną koncepcję, projekt zgodny z oczekiwaniami zleceniodawców. Nie zawsze wizja architekta w pełni odpowiada pomysłom sponsorów, wtedy też rozpoczyna się proces nanoszenia poprawek i ponownego omawiania konstrukcji domu.

Szczególnie wrażliwe na punkcie detali są kobiety, dla których idealny dom to taki, który jest dokładnie taki, jak zaplanowano. A niestety rzeczywistość bywa różna. Ogólny zarys może się zgadzać, ale drobne detale mogą się nieznacznie różnić.

domy drewniane

Niezwykle istotne dla efektu końcowego jest wykańczanie elewacji, odbywające się niemal pod koniec robót budowlanych. Zajmują się nim specjalnie przeszkoleni fachowcy, bo tu już detale mają znaczenie. W zależności od gustów zleceniodawców, jak i możliwości wykonania przygotowywane są elewacje z różnych materiałów i w różnych teksturach. Wśród najczęściej stosowanych form wykańczania domów z zewnątrz są: tynki (różnokolorowe), sidingi, deski, panele fasadowe, wielkie płyty elewacyjne, laminat HPL, płyty włóknocementowe, panele blaszane. Spotyka się również piękne wykończenia kamienne – na całości fasady lub tylko na jej części. Czasem łączy się kilka materiałów, tworząc niezwykłą i niepowtarzalną kompozycję tekstur. Niektórzy sądzą, że im bardziej oryginalny jest dom, tym lepiej. Bo ludzie będą o nim dyskutować i będą się nim zachwycać, a co za tym idzie – dom stanie się rozpoznawalny, jego właściciele zaś będą mogli czerpać z niego profity. Zdarza się, że ekipy telewizyjne wynajmują takie właśnie niezwykle skonstruowane budynki, by nakręcić w nich odcinek serialu lub wątek produkcji filmowej. Im ciekawszy dom, typ łatwiej można zainteresować nim ludzi i media. A że obecnie dla sporej części społeczeństwa rozpoznawalność ma znaczenie, robią oni wszystko, żeby tylko pozostać w kręgu zainteresowań.

Nietuzinkowe wykończenia elewacji to także forma wyrażania własnego charakteru. Poprzez subiektywne połączenie dostępnych materiałów, tworzy się swoiste dzieło sztuki. Budynki bowiem mogą być okazami sztuki same w sobie, jak choćby krakowskie Muzeum Manggha, założone przez Andrzeja Wajdę i jego żonę Krystynę Zachwatowicz.

Za granicą już teraz najbardziej cenione są właśnie te oryginalne budowle. Do Polski ten trend dopiero wkracza, a jest on bardzo obiecujący dla rozwoju budownictwa w naszym kraju.